Kolejne ciacho siostry Anastazji, tym razem ,,Gargamel''. Nie wiem skąd nazwa tego ciasta, ale wyszło całkiem smaczne:) Piernikowe blaty, wkładka bakaliowa oraz krem budyniowy. W oryginalnym przepisie masa zrobiona jest z masła utartego z cukrem pudrem i kwaśną śmietaną. Jednak jakoś do mnie nie przemawiał ten smak i wolałam zastąpić go budyniowym kremem.
Składniki blaszka 25/35:
Ciasto piernikowe:
6 jaj,
1 szklanka cukru pudru,
25 dag płynnego miodu,
1 przyprawa do piernika,
1 łyżeczka sody,
25 dag margaryny,
1,5 szklanki mąki pszennej,
1 szklanka mąki żytniej,
wkładka bakaliowa:
4 jabłka,
3/4 szklanki cukru,
25 dag mąki pszennej,
1 łyżeczka sody,
4 jaja,
25 dag bakalii,
masa:
20 dag masła,
5 łyżek cukru,
2 budynie śmietankowe,
500 ml mleka,
Ponadto:
0,5 szklanki czarnej, posłodzonej herbaty do nasączenia.
Sposób przygotowania:
Ciasto piernikowe: Margarynę utrzeć z cukrem. Stopniowo dodawać po jednym żółtku oraz pozostałe składniki. Na koniec ubić pianę z białek i delikatnie wmieszać do ciasta piernikowego. Ciasto rozłożyć na dwie blachy wyłożone papierem do pieczenia. Piec w 170 st. C przez 30-35 minut do suchego patyczka.
Wkładka bakaliowa: Jabłka obrać, pokroić w drobną kostkę, zasypać cukrem i odstawić na pół godziny. Następnie do jabłek dodać bakalie, u mnie to orzechy włoskie bardzo drobno posiekane z rodzynkami. Dodać żółtka, mąkę wymieszaną z sodą a na koniec ubitą pianę z białek. Ciasto wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec w 170st.C przez 30 minut, do suchego patyczka.
Krem budyniowy: 350 ml mleka nastawić w garnku na palnik wraz z cukrem. W pozostałym mleku rozpuścić proszek budyniowy. Na wrzące mleko wlać rozpuszczone budynie i energicznie mieszać. Gotować przez 3 minuty. Gotowy budyń przykryć folią spożywczą, tak aby dotykała wierzchu budyniu i odstawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę. Stopniowo dodawać po łyżce ostygniętego budyniu.
Przełożenie: Pierwszy blat piernikowy nasączyć połową herbaty. Następnie wyłożyć połowę kremu budyniowego. Na to dać wkładkę bakaliową i posmarować pozostałą masą. Na wierzch położyć drugi blat piernikowy. Dodatkowo ciasto można udekorować polewą czekoladową.
Czy jeśli robie tak jak w oryginalnym przepisie- krem na bazie śmietany, to czy również powinnam nasaczac, czy to konieczne?
OdpowiedzUsuńW oryginalnym przepisie nie nasącza się blatów, jednak moim zdaniem delikatnie można je nasączyć, żeby ciasto nie było suche. Pozdrawiam
UsuńDziękuję 🙂
Usuń